Pogradec Erseka Korca Devoll
First Image
Second ImageVithkuq
Third Image
Fourth Image
Beer Fest Check In Korca

One of the most wonderful yearly events organised by the Municipality of Korca brings you the most enjoyable events such as live music,cold beer,traditional food and a great night life.Don't miss this unforgetable event.
Check in Korca 8-12 of August.International Folkloric Festival


The 10th edition of "International Folkloric Festival" is coming in the Old Bazaar of Korca.Two evenings with albanian folkloric music and the interpretation of some virtuoso groups from Korca,Berat,Vlora,Erseka,Permet,etc.
On June 7-8,18:00 pm we welcome you at Old Bazaar platform.Bigell Ski Resort

Image result for bigell ski resort
In 2012 the first ever ski tow in Albania was opened at Bigell Ski Resort near Dardhe Village.Heavy snowfall hit the mountainous areas in Albania and this is good news for tourists looking for budget snow destinations.Although,this resort is not like those in other European countries,local businesses invest a lot in this type of tourism.Accomodation in the above-mentioned destination cost Euro 40-60 for person,all inclusive,including the skiing equipment,the guide and instructor. Timeout.com made a ranking of budget ski destinations and included Albania too.24 December

Image may contain: text

A happy weekend welcomes you in The Old Bazaar with a super concert from:
- Rubin Kaso (guitar)
- Olsa Papandili (violin)
- Aleks Mazniku (drums)
- Marsel Krushova (piano)

BE THERE AT 12:00 P.MKorca modeli i turizmitEja ne Korce - Visit KorcaKorca,The Destination Of Endyear Events

Image result for korca christmas

If you think the best idea to spend your vacations is outside Albania,you better find out how much
Korca has changed during the last years and for sure you'll change your mind.                                                                                                                                                                                                               

 Image result for korca christmas      Image may contain: night, tree, sky and outdoor

 Image result for korca christmas      Image may contain: tree, night and outdoor 

 Image may contain: tree, night, plant, sky and outdoor      Image may contain: one or more people, night, sky and outdoor
The Serenate City deserves to be called "Little Paris".The main streets and buildings has changed
view while Municipality has planed a serie of activities in the upcoming weeks for the Endyear Events.3 December - Light Fest

Opening up the most festive month Light Fest is a ceremony organised in the avenue where the
following events take place:
- The Parade of Santas and Elfs
- The ceremony of turning the lights on
- Live Concert with Alar Band,Irma Libohova,Arjan Dredhasi & Mateus Frroku.

You are welcome to come and enjoy one of the most wonderful atmospheres of the year.

Image may contain: text
 

 


 Albania, an unsuspected paradiseEvents Calendar 2016

Panairi i Pranverës

Prill 2016

Në çelje të sezonit Pranveror, Bashkia Korçë organizon "Panairin e Pranverës", i cili 
shoqërohet nga një sërë aktivitetesh të ndryshme artistike e kulturore.

Në Zonën Pedonale të qytetit, nuk mungojnë aktivitetet për fëmijë, ekspozitat, grupet
e muzikës dhe të kërcimit, për të vazhduar me koncerte të ndryshme.  Pjesë e
aktiviteteve të larmishme që zhvillohen përgjatë dy javëve, është edhe
Panairi i Poçerisë, që zhvillohet tek sheshi përpara Katedrales “Ringjallja e Krishtit”,
gjatë të cilit ekspozohen dhe tregëtohen punime.

 

Karnavalet e Korçës

Java e parë e Qershorit 2016

Korça e njohur për Karnavalet e famshme, e ka
rikthyer këtë traditë duke e shndërruar në një nga
festat më të bujshme të qytetit.

Trupa karnavalesh vendase dhe të huaja
parakalojnë me madhështi para mijëra qytetarëve
dhe vizitorëve, që bëhen pjesë e kësaj feste të
 paharrueshme.
Nuk ka Karnavale, pa “Karnavalet e Korçës”.

       


       

10 Vjet Festa e Birrës... vetëm në Korçë!

Datat: 10- 14 Gusht 2016 pranë stadiumit "Skenderbeu", Korçë

Aktivitetet e shumta të verës kulmojnë në muajin gusht, me festën më të madhe në
qytet,“Festën e Birrës”, e cila organizohet për të dhjetin vit rradhazi. Mijëra vizitorë
vendas dhe të ardhur nga jashtë Shqipërisë kanë mundësi të shijojnë për 5 netë birrën
e ftohtë, produktet tradicionale të Korçës, muzikën më të mirë.

Argëtim, show, ritëm deri në orët e para të mëngjesit.

Festa e birrës... vetëm në Korçë.                                                                        

 www.festaebirres.com                                         

www.korcabeerfest.com

 

Festa e Lakrorit

Korrik 2016

Festa e Lakrorit organizohet çdo vit nga Bashkia Korçë me 
qëllim gjallërimin e jetës turistike si edhe ruajtjen e traditës
së gatimit 
tradicional edhe në atraksionet turistike që i
bashkohen qytetit të 
Korçës

Gjatë festës, amvisat demonstrojnë përgatitjen e lakrorit para
syve kureshtarë të vizitorëve që mezi presin të shijojnë lakrorin

sapopjekur në saç.

Gjatë gjithë aktivitetit, nuk mungojnë edhe tingujt e serenatave
korçare, duke  gjallëruar akoma më shumë atmosferën festive. 

Festa e Lakrorit do te organizohet ne Dt. 23 Korrik 2016, ne
fshatin Polene te Korces, ne oren 18:00.

Transporti per te gjithe te interesuarit qe deshirojne t'i
bashkohen kesaj feste mundesohet falas nga Bashkia
e qytetit nepermjet autobuzave te vene ne dispozicion
te qytetareve .

Nisja  e tyre behet ne oren 17.30 perpara Bashksie Korces.
Mire se te vini te festojme se bashku !

 

 

Simpoziumi Ndërkombëtar “Skulptura e Parkut”

Qershor  –  Korrik 2016

Ky aktivitet i rëndësishëm ndërkombëtar realizohet përgjatë dy
javëve të muajve të verës në Korçë. Skulptorë nga vende të
ndryshme të botës vijnë në qytetin e Korçës dhe skalitin veprat
e tyre në gur. Të gjitha skulpturat e tyre i dhurohen qytetit.

Organizimi i përvitshëm i këtij simpoziumi, synon ta kthejë parkun “Rinia” të qytetit në
një muze të hapur të artit bashkëkohor.

Festivali i Komedisë "KoKo FEST"     4-10 Shtator, 2016

 
Ju ftojmë të bëheni pjesë e Festivalit
Mbarëkombëtar të Komedisë, një
eveniment madhështor, i cili do të
zhvillohet duke shëtitur të gjitha
atraksionet e qytetit të Korçës. Mos e
humbisni mundësinë të shijoni shfaqje
shumë të bukura, me nivel të lartë
artistik të trupave teatrale nga

Shqipëria 

dhe
jashtë saj.                                                                     

 Kaba 2.0 Festiv.al - Korce 10-12 Shtator

Me 10, 11 dhe 12 shtator ne Pazarin e Korces nje TAKIM i paharrueshem i kultures dhe
trashegimise sone shpirterore me te miren e muzikes globale.... Kaba, Polifoni, Jazz,
Rock, Elektronike, Bashkekohore. 

Edicioni i pare i Festivalit Kaba 2.0 do te jete nje pervoje artistike e klasit te pare.
Per here te pare ne Shqiperi i ftuar special ylli i muzikes bashkekohore, kantautori italian
 
VINICIO CAPOSSELA & Band. 
Me se fundi pas nje turneu 3 vjecar neper bote edhe per publikun tone projekti
 
#Kabatronics nga Fanfara Tirana meets Transglobal Underground
Kompozitori dhe pianisti Robert Bisha mbledh rreth tij Brass All Stars per nje premiere
unike.

Villagers of Ioannina City
 do te performojne #Kabarock
Dr Das
 nga Asian Dub Foundation do te eksperimentoje @Kabadub me Albanian
Guitar Duo 

Jericho
 do te sjellin #Gegrock nga Kosova 
Albanian Iso-Polyphonic Choir
 do te nderthure polifonine ne Manastirin e Voskopojes
nen notat dhe drejtimin e pianistit 
Robert Bisha... dhe te tjere ne konfirmim e siper
ne oret qe do vine. 


DJ sets nga Dr DasTransglobal Underground nga Anglia, Jehonë nga Kosova,
The Funky Villainz, Minimim etj

 

Festa e Mollës/ Panairi i Ushqimeve Tradicionale

Tetor 2016

Festa e Mollës, e cila do të organizohet për herë të dytë nga
Bashkia Korçë, ka si qëllim promovimin e produktit vendas,
mollës dhe nënprodukteve të saj. Mbledhja e mollëve nëpër
ferma të ndryshme në zonat që dallohen për prodhimtarinë e
mollës, krijon një mundësi argëtimi për turistët vendas dhe të
huaj si edhe gjallëron jetën në njësitë administrative që i
bashkohen Korçës. Me pjesëmarrjen e fermerëve të rajonit,
realizohet një panair, ku të gjithë pjesëmarrësit reklamojnë
mollët si edhe produkte të tjera kulinarie si  verë, reçel, liko, prevede, ëmbëlsira me
mollë,etj.
Korca Kult
29 Shtator - Java e parë e tetorit 2016

Në kuadrin e Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore,
Bashkia Korçë do të organizojë Festivalin Multikulturor

“Korça Kult”,  i  cili ka për qëllim promovimin e vlerave të
trashëgimisë kulturore të Korçës.  Programi do të përfshijë
një larmi aktivitetesh të ndryshme artistike, kulturore, sportive,
për të gjitha grupmoshat si vizita falas në muzeumet e qytetit,
ekspozita nga piktorë të rinj të talentuar, ekspozita fotografike,
nata e poezisë, aktivitete argëtuese për fëmijët, lojra sportive,
ejt.
Kolonia Ndërkombëtare e Piktorëve “Ditët e Mios” 

25 Tetor 2016

Kolonia e piktorëve, që zhvillohet në Korçë mban emrin e
piktorit të famshëm korçar, Vangjush Mio. Piktorë nga
Shqipëria dhe jashtë saj janë tashmë pjesë e kësaj kolonie.
Për piktorët, Korça mbetet një studio e madhe, me hapësira
për t’u eksploruar, befasuese për pasurinë që mbart, e 
cila 
është mjaft frymëzuese për të ushtruar talentin e tyre.
Aktiviteti synon jo vetëm vendosjen e urave të komunikimit
mes artistëve, por sidomos promovimin e vlerave të qytetit.
Piktorë nga vende të ndryshme të botës janë pjesë e kësaj kolonie, që tashmë ka zënë
një vend të rëndësishëm në aktivitetet kulturore në qytet dhe jo vetëm.
   

Panairi i fundvit

3 Dhjetor, 2016

          
          
Muaji i Festave po afrohet!

Kete vit ndezim dekorin e fundvitit ne date 3 Dhjetor me Panairin e Fundvitit ku do te
marrin pjese et gjitha bizneset e interesuara si dhe do te organizohen mjaft 
aktivitete
dhe surpriza.

PANAIRI I FUNDVITIT do te jete tek Sheshi para Teatrit "A.Z.Cajupi", prane pistes se
Patinazhit.

Me sloganin “Festojmë edhe në dimër!”, dhe nën dekorin e mrekullueshëm që vesh
qytetin në muajin dhjetor, Korça organizon Panairin e Fundvitit, të vetmin në Shqipëri.

Atmosferës festive, i shtohen shtëpitë e drurit, lodrat, ëmbëlsirat, pijet tradicionale
(vera e nxehtë), mollët e pjekura, gështenjat, muzika në shesh, ekspozita të hapura e
të tjera. Në qendër të qytetit, Shtëpia e Babagjyshit mirëpret të gjithë fëmijët ta
vizitojnë e të bëjnë foto me babagjyshin. Pista e Patinazhit është një tjetër mënyrë
argëtimi për të gjithë ata që zgjedhin t’i festojnë në Korçë festat e  fundvitit. 


Parada e Babagjyshit

30 Dhjetor 2016

Çdo 30 Dhjetor, Babagjyshi i vitit të ri me karrocë dhe shumë
babagjyshë të tjerë të vegjël bëjnë paradën tradicionale në
bulevardet kryesore të qytetit, që finalizohet në sheshin para
Katedrales “Ringjallja e Krishtit”. Dhurata, muzikë, argëtim
dhe surpriza për fëmijët në prag të ndërrimit të viteve.Destination Management Organization, Korca, Albania

At the Tourist Info Center, the Destination Management Organization staff provide comprehensive and friendly information about traveling in and visiting the Korce region, including Pogradec and Lake Ohrid.

Their multilingual staff are able to provide tour and accommodation booking services and can also assist in arranging diverse trips and provide with visit suggestions.

They are very useful resource when visiting the churches in the area, because many are locked and only a local from the village has the key. Usually a representative from the DMO reach them via mobile.

The Destination Management Organization also provides comprehensive feasibility study and business planning services to a wide range of clients, including state agencies, local government, hoteliers, community groups, commercial organizations and individuals.

Seasons Open: All year
Hours Open: Monday - Saturday 9:00 - 17:00; Sunday closedUpcoming Activities

The Park s Sculpture - Korca 2011

Korça is the city where the tradition of incorporating works of art finds its best. For the first time, Korca hosts national and international sculptors alike. During the years of 2008, 2009, 2010 and 2011 the Municipality of Korça has welcomed 32 sculptors for the International Park’s Sculpture Symposium, which has given our city 32 contemporary works of art in stone.
 
The green areas of the city, especially focusing on Park “Rinia”, are where these works of modern art are visible for citizens and foreign visitors. 
 
From 6 to 16 July, 2011, the city of Korça has organized the 4th  International edition “Park’s Sculpture- Korça 2011” .
 
Artists from around the world— including Turkey, Rumania, Portugaly, France, Spain and New Zealand— have two weeks to complete their works in nature, in the Park "Rinia". Sculptors participating in the projects are selected in advance by an international jury in the competition announced by Electronic City Hall. There were 80 competing projects of which only 8 were selected.


Last News... (Read all news)

  23/12/2017  24 December
  26/11/2017  3 December - Light Fest
  26/11/2017  27 November- Ice Skating